Pies w domu to ogromna frajda, ale również dużo obowiązków. Zakup psa (a właściwie każdego innego zwierzaka domowego również) powinien być przemyślany. Nagłe decyzje pod wpływem emocji często kończą się fatalnie.
Dla każdej żywej istoty w domu trzeba mieć odpowiednie warunki, czas itp. Zastanówmy się dlaczego zakup psa nie powinien być dokonywany „pod wpływem emocji”. Otóż posiadanie psa wiąże się nierozerwalnie z wieloma obowiązkami, które nie mogą być odkładane na jutro. Są to przede wszystkim regularne codzienne spacery. Dla szczeniaka należy mieć sporo czasu w ciągu dnia, aby go uczyć, bawić się z nim. Ten okres wymaga od właściciela dużo uwagi i cierpliwości. Pies dorosły także potrzebuje naszej uwagi, odpowiedniej pielęgnacji, zbilansowanej diety oraz opieki weterynaryjnej . Do tego dochodzi jeszcze okres urlopów , naszych wyjazdów gdzie nie zawsze będziemy mogli zabrać waszego pupila. Taka decyzja o zakupie psa wiąże nas na najbliższe kilkanaście lat. To elementy, które należy rozważyć przed zaproszeniem psa do domu – czy jesteśmy mu to zapewnić?
Przy wyborze psa jest jeszcze jedna ważna kwestia do rozważenia – rasa!
Pies to gatunek, który jest niesamowicie zróżnicowany. Psich ras jest kilkaset, a ich liczba ciągle rośnie. Początkowo rasy powstawały, aby służyć człowiekowi konkretną pracą ( psy myśliwskie, obronne, pociągowe). Obecnie psy rzadko wiodą życie, w którym mogą realizować pierwotne przeznaczenie zapisane w genach. Najczęściej są psami domowymi, do towarzystwa. Przy wyborze rasy niemal każdy z nas kieruje się przede wszystkim wyglądem. Nie uważam, że wygląd nie ma znaczenia, ale jest też wiele innych ważniejszych aspektów psiej natury.
Wybór odpowiedniego psa oznacza, że pies będzie miał zaspokajane wszystkie swoje potrzeby, a właściciel będzie zadowolony, gdyż pies będzie pasował do trybu życia i warunków, jakie człowiek może mu zaoferować. W poszukiwaniach rasy należy rozpatrzyć wiele czynników, jak np. temperament psa, stosunek do dzieci, zamieszkanie itp.
Kiedy do domu przybywa nowe zwierzątko, to przez jakiś czas zachwiana zostaje dotychczasowa równowaga w rodzinie. Bardzo często przybycie psa wymusza różne zmiany, od zmiany pór porannego wstawania na przemeblowaniu skończywszy 🙂 Często zdarza się, że nieświadomi właściciele w pierwszych tygodniach czy miesiącach obecności psa w domu popełniają sporo błędów wychowawczych, które potem sprawiają kłopot w codziennym życiu. Jasne, że wynikają one z wielkiej miłości, zachwytu nad słodkim psiakiem i nieumiejętności stawiania mu granic. Oczywiste jest również, że większość świeżo upieczonych właścicieli psa, a zwłaszcza szczeniaka ma mnóstwo pytań i niepewności. Jak karmić? jak wychowywać? czy już czegoś uczyć, czy jeszcze poczekać?
Pomogę Państwu to wszystko ogarnąć. Doradzę, na co można psu pozwolić, a na co nie, podpowiem, jak przygotować mieszkanie na przybycie nowego członka rodziny i z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania.
Jak wygląda usługa „pomoc w wyborze psa”? Umawiam się na spotkanie, na którym przeprowadzam z potencjalnym właścicielem (najlepiej ze wszystkimi domownikami) wywiad na temat jego oczekiwań odnośnie psa itp. Następnie w ciągu kilku dni przesyłam propozycję kilku ras, które powinny „pasować” do konkretnej osoby, rodziny.
A może ze schroniska?
Na uwagę zasługują nie tylko psy rasowe, ale również zaadoptowane kundelki. Często są to najlepsze, najzdrowsze i najwierniejsze psiaki, prawdziwi przyjaciele na wiele lat. Bardzo ważne aby psa ze schroniska wybrać rozsądnie, kierując się nie tylko jego wyglądem, ale przede wszystkim oceniając jego zachowanie. Niestety, często zdarza się, że ludzie powodowani chwilowym zauroczeniem biorą psiaka obarczonego wieloma problemami, które trzeba przepracować. Okazuje się, że codzienne życie z takim psem przekracza ich możliwości i pies trafia z powrotem do schroniska.
Chętnie pojadę z Państwem do schroniska i doradzę w wyborze psa, mam w tym spore doświadczenie gdyż sama mam psa ze schroniska. Orda brała ze mną udział w kursie trenerskim który zdała z oceną DOSKONAŁĄ.
Aby wybrać psa do adopcji proponuję 2 spotkania. Czas trwania spotkań dostosowany będzie do Państwa potrzeb, koszt również ustalany indywidualnie. Drugie spotkanie obejmuje wyjazd do schroniska . W razie kłopotów z dojazdem oferuję własny transport.
Spotkanie powinno się odbyć w domu potencjalnego właściciela, czyli tam, gdzie pies będzie mieszkał.Potrzebne są co najmniej 2 spotkania, czas trwania każdego to ok 1,5 godz. Koszt jednej wizyty – 200 zł -plus koszt ewentualnego dojazdu.